Amit a cellulitról tudni érdemes
A narancsbőr vagy más néven cellulit a bőr alatti kötőszövetben található, kötőszöveti sövényekkel határolt lokális zsírfelhalmozódás, mely egyenetlenné teszi a bőr felszínét, a narancs héjához hasonló megjelenést kölcsönözve az érintett bőrterületnek. (Nem tévesztendő össze a hasonló nevű cellulitisszel, mely egy bakteriális fertőzés következtében létrejövő bőrgyulladás!)
A pubertáson átesett nők több mint 90%-át érinti, férfiaknál ritkán fordul elő. Leggyakrabban a combokon, a fenéken, ritkábban a has bőrén jelentkezik. Szigorú értelemben nem számít kóros állapotnak. Mivel a nők döntő többségében megjelenik és nem társítható más betegségekhez, gyakorlatilag NORMÁLIS másodlagos női nemi jellegnek tekinthető, melynek hátterében a női bőr férfiakétól eltérő szerkezete és a női szervezetben zajló hormonális folyamatok állnak. Vagyis a cellulit, mint jelenség egyáltalán nem ördögtől való, szégyenkezni miatta meg pláne nem szabad!
Merthogy majdnem minden nőnél előfordul, már az 1970-es években is több tudományos platformon megkérdőjelezték, hogy a narancsbőr kezelést igénylő kórképként legyen definiálva. Ennek ellenére, mivel a XX. század során jelentősen felértékelődött az emberek külső megjelenése, a nők részéről egyre nagyobb igény mutatkozott a különböző narancsbőr elleni kezelések iránt. Mindez újabb és újabb módszerek megjelenéséhez vezetett, melyek azonban sok esetben nélkülözik a tudományos megalapozottságot. Bár néhány módszernél megfigyelhető enyhe javulás, mely azonban az esetek többségében csak átmeneti. Vagyis: bár többféle kezelési lehetőség is rendelkezésre áll, a hatékony terápia a mai napig nem megoldott, és a különböző eljárások hatékonyságáról is megosztott az orvosi szakirodalom. Mindemellett több kutatócsoport is vizsgálta a cellulit kialakulásának mechanizmusát, illetve a rá hajlamosító tényezőket.
Az eddig tudományosan vizsgált narancsbőr elleni kezelések az alábbiak:
- Testsúlycsökkentés (A fogyás változó hatású lehet a narancsbőr súlyosságára nézve, a többségnél jótékonyan hat, azonban egyeseknél súlyosbíthatja is. Általánosságban elmondható, hogy azoknál várható elsősorban javulás, akik magas kiindulási testtömegindexszel rendelkeznek.)
- Mechanikai módszerek (Speciális alakformáló masszázsrendszer: több tanulmány szerint hatékonyan csökkenthető a test körfogata, azonban a narancsbőrre CSAK ENYHE hatást fejt ki. Mindazonáltal a kezelést igénybe vevők többsége elégedett az elért eredménnyel, hiszen a kúra szerű alkalmazás és az optimális életmódra váltás hozzájárul a fogyáshoz, ezáltal a bőrkép javulásához. A zsírleszívással csak a bőr alatti zsírszövet mennyisége csökkenthető: a narancsbőr ellen azonban NEM hatékony.)
- Mezoterápia (Lényege, hogy a bőr alatti zsírszövetbe különböző zsírbontó hatású anyagokat injektálnak. A narancsbőr elleni kezelésként alkalmazott mezoterápiáról megosztott az orvosi irodalom, nem készült még nagy, összefoglaló tanulmány, mely egyértelműen alátámasztotta volna a hatékonyságát.)
- Krémek (Sok, különböző hatóanyagokat tartalmazó krém van forgalomban, azonban ezek többségéről nincs tudományos adat.)
- Rádiófrekvenciás kezelések (A módszert több kisebb tanulmányban jótékony hatásúnak találták, azonban nagy, multicentrikus vizsgálat még nem készült.)
Utószó:
A narancsbőr a nőknek szóló hazai és nemzetközi sajtóorgánumok gyakori témája, rendszerint a "nők ellenségének" állítják be. A bulvár média előszeretettel publikál olyan cikkeket, melyekben tanácsokat adnak a narancsbőr eltüntetésére. Ennek következményeként a köztudat a jelenséget demonizálja, a cellulitos embereket sajnos sokszor megbélyegezzük, akaratgyengeséget, egészségtelen életmódot társítunk hozzájuk. Ez azonban többségében nem helytálló, hiszen a narancsbőr genetikai tényezőknek köszönhető. Erre a negatív kampányra reagálva több tudományos közlemény született arról, hogy a női szépség és fiatalság túlzott idealizálása a médiában sok nőnél önértékelési zavarokhoz vezethet.
SUMMA SUMMARUM:
- A NARANCSBŐRRE NINCS CSODASZER.
- A CELLULIT NEM KÓROS FOLYAMAT, HANEM AZ ÉLET VELEJÁRÓJA. VÉGLEGESEN MEGSZÜNTETNI NEM, DE KEZELNI, JAVÍTANI A BŐR ÁLLAPOTÁN LEHET.
Bozsó Erika
Források:
- Terranova F, Berardesca E, Maibach H. (2006. June). „Cellulite: nature and aetiopathogenesis.” (angol nyelven). Int J Cosmet Sci. 28 (3), 157-67. o. DOI:DOI. PMID: 18489272
- Hexsel D, Soirefmann M. (2011. September). „Cosmeceuticals for cellulite.” (angol nyelven). Semin Cutan Med Surg. 30 (3), 167-70. o. DOI:DOI. PMID 21925371.
- Querleux B, Cornillon C, Jolivet O, Bittoun J. (2002. May). „Anatomy and physiology of subcutaneous adipose tissue by in vivo magnetic resonance imaging and spectroscopy: relationships with sex and presence of cellulite.” (angol nyelven). Skin Res Technol. 8 (2), 118-24. o. PMID 12060477.
- Koblenzer CS. (2002. November-December). „Psychosocial aspects of beauty: how and why to look good.” (angol nyelven). Clin Dermatol. 21 (6), 473-5. o. Psychosocial aspects of beauty: how and why to look good..