Az egészség az új nyugdíj
A címben szereplő kifejezést ma olvastam: a neten… Jó sokáig morfondíroztam rajta (és még most is kóstolgatom).
Azt hiszem, abszolút találó. És azt hiszem, tök mindegy, hogy mi az indíték, kezdjünk el mozogni! (Félreértések elkerülése végett: a fűkasza nem korrekciós eszköz, a téglapakolás nem aszimmetrikus terhelés, a porszívózás nem magas intenzitású intervallum edzés, a bevásárló szatyor cipelése nem erőfejlesztés.)
Ha jó sokáig szeretnénk a korunkhoz képest lehető legoptimálisabb egészségi szintet fenntartani, nincs más dolgunk, mint mozogni. Az öregedési folyamatokat lassító irisin hormon előállítására szolgáló alacsony intenzitású aerob mozgással, pl. lassú biciklizéssel, kocogással vagy úszással a szervezetünk az energiát a zsírsejtek elégetéséből nyeri, nem pedig az izmok glikogénjéből; tehát kis megterheléssel jár – ez a legnagyobb előnye ennek a mozgásformának. Hátránya viszont, hogy időigényes: min. 45 perc a javasolt időtartam. A heti mozgásprogramot érdemes kombinálni súlyzós gyakorlatokkal, valamint egészséges, jól kialakított étrenddel.
Fittségünk, egészségünk megőrzése érdekében mindenképp javasolt masszőrhöz is járni! A rendszeresen végzett masszázs eredményeként többféle fiziológiai adaptáció megy végbe a szervezetben. Például (a teljesség igénye és a fontossági sorrend betartása nélkül):
- Növekszik a szív verőtérfogata --> javul a szívműködés hatékonysága.
- Idővel csökken a nyugalmi pulzusszám --> stresszoldás.
- Növekszik a kapillárisok sűrűsége --> csökken a magasvérnyomás lehetősége.
- Növekszik a mitokondriumok sűrűsége --> csökken az Alzheimer-kór és a Parkinson-kór lehetősége.
- Megnő a szervezet kapacitása a zsír üzemanyagként való felhasználására; ezzel egyidőben csökken az igény a vércukor üzemanyagként való felhasználására --> optimális testtömeg.
Bozsó Erika