Fiatalság elixír, kollagén a neved? - Avagy egy aminosavakból felépülő összetett fehérje titkai I.
A kollagén adja a bőr száraz tömegének 75–90%-át, és az a legfőbb funkciója, hogy mintegy összetartsa a bőrt, biztosítva annak tónusosságát, feszességét és rugalmasságát. Nem meglepő tehát, hogy a kollagéntermelődés csökkenése elsődleges szerepet játszik a bőr öregedésében. Egy 2015-ös tanulmányban („The effect of oral collagen peptide supplementation on skin moisture andthe dermal collagen network: evidence from an ex vivo model and randomized,placebo-controlled clinical trials” - ©2015 The Authors (Jérome Asserin, Elian Lati, Toshiak Shioya, Janne Prawitt) Journal of CosmeticDermatology Published by Wiley Periodicals, Inc.) a kutatók laboratóriumi vizsgálatokkal kerestek választ arra a kérdésre, hogy a szájon át szedhető kollagénes táplálékkiegészítők vajon javítják-e a bőr minőségét.
Arra az eredményre jutottak, hogy egy mindössze 8 hetes kollagén kúra szignifikánsan növeli a bőr hidratáltságát, csökkenti a bőr szárazságát és a ráncokat; és mindössze 4 hét kell ahhoz, hogy szignifikánsan növekedjen a kollagén sűrűség és csökkenjen a kollagén lebontás, fokozódjon a bőr rugalmassága.
Megállapították, hogy a táplálkozás kulcsfontosságú tényező. Manapság sokkal kevesebb kollagén típusú fehérjét fogyasztunk, mint őseink, hiszen a körömpörkölt, a csontleves, uram bocsá’ a kocsonya, no meg a manapság szentségtörésnek számító pacal és egyéb hasonló ételek nem trendik. És ennek a folyamatnak bizony káros következményei lehetnek. Szóval a táplálkozásunk befolyásolja a bőrünk egészségét, következésképp annak megjelenését.
A kollagén peptidek, melyek bioaktív összetevőként megtalálhatók most már a legtöbb nutrikozmetikai termékek is, javítják a bőr barrier funkcióját, serkentik a kollagén és a hialuronsav szintézisét, valamint elősegítik a fibroblasztok növekedését és migrációját.
Következtetés: A kollagén peptidekkel történő orális kiegészítés hatékonyan javítja a bőröregedés jellemzőit. Tehát a kollagénes táplálékkiegészítők jelentősen hozzájárulhatnak a bőröregedés elleni küzdelemhez.
Jogosan merül fel a kérdés, hogy mi a helyzet a a kollagén tartalmú krémekkel? Lévén, hogy a önmagukban a kollagénmolekulák nano méretűek, szinte lehetetlen, hogy felszívódjanak a bőrön keresztül. A kollagén aminosavak ugyanakkor jóval kisebbek, tehát elvileg bejuthatnak a bőr mélyebb rétegébe, a dermisbe. Ha krém formájában is kívánunk hatni a bőr minőségére, keressük azokat az arckrémeket, melyek hidrolizált, azaz lebontott kollagént tartalmaznak.
Summa summarum: az arckrém mellé itt az ideje beszerezni egy jó minőségű kollagén táplálékkiegészítőt is!
A bőr szépségéért az I-es és III-as típusú kollagén a "felelős". A kollagénben 18 aminosav található meg, az I-es és III-as típusú kollagénben ebből 4 van jelen nagyobb mennyiségben.
- Glicin – A kollagén hatását nagyrészt a magas glicin tartalmának köszönheti. Továbbá jelentősen mérsékli a glükóz vércukorszintet megemelő hatását, és fokozza a glutation nevű erős méregtelenítő és antioxidáns hatású anyag termelődését. Tágítja az agyban lévő hajszálereket, csökkenti a lerakódásokat, egyensúlyban tartja az ingerületátvivő anyagokat. Hiánya negatívan befolyásolja a dopamin és a szerotonin szintjét, depresszióra való hajlam esetén fontos odafigyelni a megfelelő glicinbevitelre. Nem esszenciális aminosav, ami azt jelenti, hogy a szervezet kis mennyiségben elő tudja állítani, sőt táplálékkal is bevihető. Sok glicin található a zselatinban, a húsokban, a fehérhúsú halakban, a tojásban, de a magvakban és a zöldségekben is megtalálható.
- Prolin – A kollagén szintézis folyamatában fontos elem, és antioxidánsként védi a sejteket. Egyik legfőbb funkciója, hogy segíti a sérült bőr, sebek, vágások és égési sebek helyreállítását. A sebgyógyulás három fázisának mindegyikében részt vesz azáltal, hogy stimulálja a sejtek migrációját és hozzájárul az új szövetek fejlődéséhez. Színt, tartást ad a bőrnek és feszesíti. Az étrendet tekintve a legtöbb prolin és kollagén a csontlevesben és más fehérjében gazdag élelmiszerben található, mint például a belsőségekben, májban, szabadon tenyésztett marha húsában, legeltetett csirkében, vadhalakban és tojáshéjban.
- Glutamin – Kondicionálisan esszenciális aminosav. Az izomtömeget létrehozó fehérjék alapvető építőköve; az immunrendszer és a bélnyálkahártya egyes sejtjeinek energiaforrása. Bevihető baromfi hússal, hallal, a tenger gyümölcseivel, tojással. A sajt önmagában glutamin-bomba. Növényi források: szárított lencse, a borsó és a bab - különösen a szójabab; nyers káposzta, nyers spenót, cékla, sárgarépa, kelbimbó. A teljes kiőrlésű gabonák. Köles, barna rizs. Diófélék.
- Arginin – ún. feltételesen esszenciális aminosav, segíti a kreatin szintézist. Egyik legfőbb feladata a nitrogén-oxid előállításának fokozása. (A nitrogén-oxidnak többek között javítja a vérkeringést, ezzel együtt az oxigén-, a tápanyag-, a folyadék- és a hormonszállítást is a sejtekhez.) Hiányát kiváltó állapot lehet a fizikai vagy lelki eredetű stressz! ill. az intenzív edzés. természetes forrása is van, ilyen a dió, a napraforgó- és a szezámmag, a barna rizs, a zabliszt, a korpás búzakenyér.
Bozsó Erika