Miért mozogjunk rendszeresen – életkortól függetlenül?
Az irisin fő funkciója, hogy az energiaraktárnak tekinthető fehér zsírszövetet hőtermelő barna zsírszövetté alakítja ---> segít az optimális testsúly elérésében.
Az irisin felszabadulása védi az agyat a degenerációtól, valamint javítja az agyi képességeket és a kognitív funkciókat is. Jelenlétében hatékonyabban működnek a tanulási folyamatok és a memória is. Mindezek mellett képes neurogenezist létrehozni, azaz hatására új idegsejtek jelennek meg.
A hormon az öregedés folyamatát is képes lassítani a telomerek hosszának növelésével. A telomereket egyfajta védősapkaként képzelhetjük el, amelyek a kromoszómák végén helyezkednek el, és befolyásolják, hogy a sejtek milyen gyorsasággal öregednek. Ahogy a telomerek rövidülni kezdenek, úgy a szerkezeti integritásuk gyengül, mely a sejtek öregedését és korai elpusztulását eredményezi.
Az utóbbi években a rövidebb telomereket összefüggésbe hozták különböző korhoz kötött betegségekkel is. A rák számos fajtájával, a stroke-kal, a szív- és érrendszeri megbetegedésekkel, az elhízással, a csontrikulással és a cukorbetegséggel is.
Bizonyított, hogy akik szervezetében nagyobb mennyiségű irisin hormon található, hosszabb telomerekkel rendelkeznek, így biológiailag fiatalabbnak tekinthetők.
Egészségünk, fiatalosságunk megőrzése érdekében nincs más dolgunk, mint rendszeresen sétálni, hiszen ez az egyik legolcsóbb, mindenki számára elérhető és rendkívül hatékony mozgásforma.
Bozsó Erika