Mennyire fontos a külcsín?
Mennyire fontos a külcsiín?
A külcsín csak és kizárólag akkor számít, ha csiszolt belső mag táplálja minden rezdülését. Ha mögötte testi-lelki egyensúlyra és egészségre való törekvés húzódik. Ha nem több és nem kevesebb mértéktartó önképviseletnél. Ha nem álarc, nem másolt tucatmű, hanem önismeret: énünk kiterjesztése... hiszen létünk fő mozgatórugója, hogy valamilyen módon a bennünk lévő erőt, képességeket, készségeket felszínre hozzuk, megmutassuk.
Bozsó Erika
Amit a cellulitról tudni érdemes
A narancsbőr vagy más néven cellulit a bőr alatti kötőszövetben található, kötőszöveti sövényekkel határolt lokális zsírfelhalmozódás, mely egyenetlenné teszi a bőr felszínét, a narancs héjához hasonló megjelenést kölcsönözve az érintett bőrterületnek. (Nem tévesztendő össze a hasonló nevű cellulitisszel, mely egy bakteriális fertőzés következtében létrejövő bőrgyulladás!)
A pubertáson átesett nők több mint 90%-át érinti, férfiaknál ritkán fordul elő. Leggyakrabban a combokon, a fenéken, ritkábban a has bőrén jelentkezik. Szigorú értelemben nem számít kóros állapotnak. Mivel a nők döntő többségében megjelenik és nem társítható más betegségekhez, gyakorlatilag NORMÁLIS másodlagos női nemi jellegnek tekinthető, melynek hátterében a női bőr férfiakétól eltérő szerkezete és a női szervezetben zajló hormonális folyamatok állnak. Vagyis a cellulit, mint jelenség egyáltalán nem ördögtől való, szégyenkezni miatta meg pláne nem szabad!
Merthogy majdnem minden nőnél előfordul, már az 1970-es években is több tudományos platformon megkérdőjelezték, hogy a narancsbőr kezelést igénylő kórképként legyen definiálva. Ennek ellenére, mivel a XX. század során jelentősen felértékelődött az emberek külső megjelenése, a nők részéről egyre nagyobb igény mutatkozott a különböző narancsbőr elleni kezelések iránt. Mindez újabb és újabb módszerek megjelenéséhez vezetett, melyek azonban sok esetben nélkülözik a tudományos megalapozottságot. Bár néhány módszernél megfigyelhető enyhe javulás, mely azonban az esetek többségében csak átmeneti. Vagyis: bár többféle kezelési lehetőség is rendelkezésre áll, a hatékony terápia a mai napig nem megoldott, és a különböző eljárások hatékonyságáról is megosztott az orvosi szakirodalom. Mindemellett több kutatócsoport is vizsgálta a cellulit kialakulásának mechanizmusát, illetve a rá hajlamosító tényezőket.
Az eddig tudományosan vizsgált narancsbőr elleni kezelések az alábbiak:
- Testsúlycsökkentés (A fogyás változó hatású lehet a narancsbőr súlyosságára nézve, a többségnél jótékonyan hat, azonban egyeseknél súlyosbíthatja is. Általánosságban elmondható, hogy azoknál várható elsősorban javulás, akik magas kiindulási testtömegindexszel rendelkeznek.)
- Mechanikai módszerek (Speciális alakformáló masszázsrendszer: több tanulmány szerint hatékonyan csökkenthető a test körfogata, azonban a narancsbőrre CSAK ENYHE hatást fejt ki. Mindazonáltal a kezelést igénybe vevők többsége elégedett az elért eredménnyel, hiszen a kúra szerű alkalmazás és az optimális életmódra váltás hozzájárul a fogyáshoz, ezáltal a bőrkép javulásához. A zsírleszívással csak a bőr alatti zsírszövet mennyisége csökkenthető: a narancsbőr ellen azonban NEM hatékony.)
- Mezoterápia (Lényege, hogy a bőr alatti zsírszövetbe különböző zsírbontó hatású anyagokat injektálnak. A narancsbőr elleni kezelésként alkalmazott mezoterápiáról megosztott az orvosi irodalom, nem készült még nagy, összefoglaló tanulmány, mely egyértelműen alátámasztotta volna a hatékonyságát.)
- Krémek (Sok, különböző hatóanyagokat tartalmazó krém van forgalomban, azonban ezek többségéről nincs tudományos adat.)
- Rádiófrekvenciás kezelések (A módszert több kisebb tanulmányban jótékony hatásúnak találták, azonban nagy, multicentrikus vizsgálat még nem készült.)
Utószó:
A narancsbőr a nőknek szóló hazai és nemzetközi sajtóorgánumok gyakori témája, rendszerint a "nők ellenségének" állítják be. A bulvár média előszeretettel publikál olyan cikkeket, melyekben tanácsokat adnak a narancsbőr eltüntetésére. Ennek következményeként a köztudat a jelenséget demonizálja, a cellulitos embereket sajnos sokszor megbélyegezzük, akaratgyengeséget, egészségtelen életmódot társítunk hozzájuk. Ez azonban többségében nem helytálló, hiszen a narancsbőr genetikai tényezőknek köszönhető. Erre a negatív kampányra reagálva több tudományos közlemény született arról, hogy a női szépség és fiatalság túlzott idealizálása a médiában sok nőnél önértékelési zavarokhoz vezethet.
SUMMA SUMMARUM:
- A NARANCSBŐRRE NINCS CSODASZER.
- A CELLULIT NEM KÓROS FOLYAMAT, HANEM AZ ÉLET VELEJÁRÓJA. VÉGLEGESEN MEGSZÜNTETNI NEM, DE KEZELNI, JAVÍTANI A BŐR ÁLLAPOTÁN LEHET.
Bozsó Erika
Források:
- Terranova F, Berardesca E, Maibach H. (2006. June). „Cellulite: nature and aetiopathogenesis.” (angol nyelven). Int J Cosmet Sci. 28 (3), 157-67. o. DOI:DOI. PMID: 18489272
- Hexsel D, Soirefmann M. (2011. September). „Cosmeceuticals for cellulite.” (angol nyelven). Semin Cutan Med Surg. 30 (3), 167-70. o. DOI:DOI. PMID 21925371.
- Querleux B, Cornillon C, Jolivet O, Bittoun J. (2002. May). „Anatomy and physiology of subcutaneous adipose tissue by in vivo magnetic resonance imaging and spectroscopy: relationships with sex and presence of cellulite.” (angol nyelven). Skin Res Technol. 8 (2), 118-24. o. PMID 12060477.
- Koblenzer CS. (2002. November-December). „Psychosocial aspects of beauty: how and why to look good.” (angol nyelven). Clin Dermatol. 21 (6), 473-5. o. Psychosocial aspects of beauty: how and why to look good..
Fiatalság elixír, kollagén a neved? - Avagy egy aminosavakból felépülő összetett fehérje titkai II.
Mind a túlzott aktivitás, mind a mozgásszegény életmód következtében kötötté váló izmok és ízületek, a felszaladó plusz kilók jelentősen korlátozzák a mozgási lehetőségeket. A folyamatosan szűkülő mozgástartomány pedig rontja az életminőséget. Fontos tisztában lenni azzal is, hogy ha a szervezet C-vitaminhiánnyal küzd, vagy nem tud elegendő kollagént termelni, akkor ez negatívan befolyásolja a reprodukciót, a gyógyulási képességet. (A C-vitamin nagy szerepet játszik a pro-kollagén előállításában, ezért kritikus, hogy elegendő mennyiségű C-vitamint fogyasszunk. Érdekesség: Az eper több C-vitamint biztosít a narancsnál. Tipp: A C-vitamin másik rejtett forrása a paradicsom.)
A kollagén termelődésének lelassulása már a húszas éveinkben megkezdődik. Egyre gyorsabb ütemben csökken negyven felé közeledve, majd szinte teljesen leáll ötven-hatvanéves korunkra.
Pedig a kollagén jelentős szerepet játszik a porcképződésben is, csökkenése fontos kockázati tényező lehet a degeneratív ízületi gyulladás kialakulásában. Egy 2023. szeptemberi, tehát meglehetősen friss tanulmány („Collagen Hydrolysates: A Source of Bioactive PeptidesDerived from Food Sources for the Treatment of Osteoarthritis” - ©2023 TheAuthors: Christina E. Larder, Michèle M. Iskandar, Stan Kubow) szerint az artrózis korunk leggyakoribb ízületi betegsége, amelynek társadalmi és pénzügyi terhei várhatóan növekedni fognak az elkövetkező években. Jelenleg nincs hatékony gyógyszer a betegség kezelésére. A korlátozott kezelési lehetőségek miatt a betegek gyakran folyamodnak étrendkiegészítőkhöz. A hidrolizált kollagén peptidek fogyasztása pozitív eredményeket mutat az ízületek egészségével kapcsolatos klinikai vizsgálatok során. Elsődlegesen a betegséggel járó merevségek, feszességek oldásával, ill. a fájdalom csökkentésével fokozott mobilitást és szerkezeti ízületi javulást előidézve.
Mint ahogy korábban szó volt róla, a kollagének közül szervezetünkben túlnyomórészt az I-es típusú található meg. Számos szövetben előfordul, beleértve a bőrt, inakat, csontokat. Ezzel szemben a porcokat nagyobb részben a II-es típus alkotja. A II-es típusú kollagént a kondrociták (a porcszövet fő sejtjei) állítják elő; a porcos részekben található meg. Kívülről csirkéből juthatunk hozzá. Rendszeres kúraszerű alkalmazása elősegítheti a porcok regenerálódását, korrigálhatja bizonyos szintig az öregedés, a genetikai hajlam, ill. a rendszeres, erőteljes fizikai megterhelésből adódó kollagénhiányt.
Újabb érv a kollagénpótlás mellett?
Kollagénben, glicinben, prolinban gazdag ételek (a teljesség igénye nélkül)
- Állati eredetű ételek
- Zselatin
- Csontleves
- Húsleves
- Tojás
- Halak
- Körömpörkölt, pacal, kocsonya
- Spirulina alga
Bozsó Erika
Fiatalság elixír, kollagén a neved? - Avagy egy aminosavakból felépülő összetett fehérje titkai I.
A kollagén adja a bőr száraz tömegének 75–90%-át, és az a legfőbb funkciója, hogy mintegy összetartsa a bőrt, biztosítva annak tónusosságát, feszességét és rugalmasságát. Nem meglepő tehát, hogy a kollagéntermelődés csökkenése elsődleges szerepet játszik a bőr öregedésében. Egy 2015-ös tanulmányban („The effect of oral collagen peptide supplementation on skin moisture andthe dermal collagen network: evidence from an ex vivo model and randomized,placebo-controlled clinical trials” - ©2015 The Authors (Jérome Asserin, Elian Lati, Toshiak Shioya, Janne Prawitt) Journal of CosmeticDermatology Published by Wiley Periodicals, Inc.) a kutatók laboratóriumi vizsgálatokkal kerestek választ arra a kérdésre, hogy a szájon át szedhető kollagénes táplálékkiegészítők vajon javítják-e a bőr minőségét.
Arra az eredményre jutottak, hogy egy mindössze 8 hetes kollagén kúra szignifikánsan növeli a bőr hidratáltságát, csökkenti a bőr szárazságát és a ráncokat; és mindössze 4 hét kell ahhoz, hogy szignifikánsan növekedjen a kollagén sűrűség és csökkenjen a kollagén lebontás, fokozódjon a bőr rugalmassága.
Megállapították, hogy a táplálkozás kulcsfontosságú tényező. Manapság sokkal kevesebb kollagén típusú fehérjét fogyasztunk, mint őseink, hiszen a körömpörkölt, a csontleves, uram bocsá’ a kocsonya, no meg a manapság szentségtörésnek számító pacal és egyéb hasonló ételek nem trendik. És ennek a folyamatnak bizony káros következményei lehetnek. Szóval a táplálkozásunk befolyásolja a bőrünk egészségét, következésképp annak megjelenését.
A kollagén peptidek, melyek bioaktív összetevőként megtalálhatók most már a legtöbb nutrikozmetikai termékek is, javítják a bőr barrier funkcióját, serkentik a kollagén és a hialuronsav szintézisét, valamint elősegítik a fibroblasztok növekedését és migrációját.
Következtetés: A kollagén peptidekkel történő orális kiegészítés hatékonyan javítja a bőröregedés jellemzőit. Tehát a kollagénes táplálékkiegészítők jelentősen hozzájárulhatnak a bőröregedés elleni küzdelemhez.
Jogosan merül fel a kérdés, hogy mi a helyzet a a kollagén tartalmú krémekkel? Lévén, hogy a önmagukban a kollagénmolekulák nano méretűek, szinte lehetetlen, hogy felszívódjanak a bőrön keresztül. A kollagén aminosavak ugyanakkor jóval kisebbek, tehát elvileg bejuthatnak a bőr mélyebb rétegébe, a dermisbe. Ha krém formájában is kívánunk hatni a bőr minőségére, keressük azokat az arckrémeket, melyek hidrolizált, azaz lebontott kollagént tartalmaznak.
Summa summarum: az arckrém mellé itt az ideje beszerezni egy jó minőségű kollagén táplálékkiegészítőt is!
A bőr szépségéért az I-es és III-as típusú kollagén a "felelős". A kollagénben 18 aminosav található meg, az I-es és III-as típusú kollagénben ebből 4 van jelen nagyobb mennyiségben.
- Glicin – A kollagén hatását nagyrészt a magas glicin tartalmának köszönheti. Továbbá jelentősen mérsékli a glükóz vércukorszintet megemelő hatását, és fokozza a glutation nevű erős méregtelenítő és antioxidáns hatású anyag termelődését. Tágítja az agyban lévő hajszálereket, csökkenti a lerakódásokat, egyensúlyban tartja az ingerületátvivő anyagokat. Hiánya negatívan befolyásolja a dopamin és a szerotonin szintjét, depresszióra való hajlam esetén fontos odafigyelni a megfelelő glicinbevitelre. Nem esszenciális aminosav, ami azt jelenti, hogy a szervezet kis mennyiségben elő tudja állítani, sőt táplálékkal is bevihető. Sok glicin található a zselatinban, a húsokban, a fehérhúsú halakban, a tojásban, de a magvakban és a zöldségekben is megtalálható.
- Prolin – A kollagén szintézis folyamatában fontos elem, és antioxidánsként védi a sejteket. Egyik legfőbb funkciója, hogy segíti a sérült bőr, sebek, vágások és égési sebek helyreállítását. A sebgyógyulás három fázisának mindegyikében részt vesz azáltal, hogy stimulálja a sejtek migrációját és hozzájárul az új szövetek fejlődéséhez. Színt, tartást ad a bőrnek és feszesíti. Az étrendet tekintve a legtöbb prolin és kollagén a csontlevesben és más fehérjében gazdag élelmiszerben található, mint például a belsőségekben, májban, szabadon tenyésztett marha húsában, legeltetett csirkében, vadhalakban és tojáshéjban.
- Glutamin – Kondicionálisan esszenciális aminosav. Az izomtömeget létrehozó fehérjék alapvető építőköve; az immunrendszer és a bélnyálkahártya egyes sejtjeinek energiaforrása. Bevihető baromfi hússal, hallal, a tenger gyümölcseivel, tojással. A sajt önmagában glutamin-bomba. Növényi források: szárított lencse, a borsó és a bab - különösen a szójabab; nyers káposzta, nyers spenót, cékla, sárgarépa, kelbimbó. A teljes kiőrlésű gabonák. Köles, barna rizs. Diófélék.
- Arginin – ún. feltételesen esszenciális aminosav, segíti a kreatin szintézist. Egyik legfőbb feladata a nitrogén-oxid előállításának fokozása. (A nitrogén-oxidnak többek között javítja a vérkeringést, ezzel együtt az oxigén-, a tápanyag-, a folyadék- és a hormonszállítást is a sejtekhez.) Hiányát kiváltó állapot lehet a fizikai vagy lelki eredetű stressz! ill. az intenzív edzés. természetes forrása is van, ilyen a dió, a napraforgó- és a szezámmag, a barna rizs, a zabliszt, a korpás búzakenyér.
Bozsó Erika
Nevetni, szeretni kell - avagy a Schumann-rezonanciák titkai
Winfried Otto Schumann német fizikus az 1950-es évek közepén végzett átfogó kutatásainak eredményeként írta le a később róla elnevezett Schumann-rezonanciák létezését. Ezek a rezonanciák a bolygónk ionoszférájában helyezkednek el. A jelenség elsősorban a kontinensek trópusi régióira koncentrálódik, de az egész bolygó légkörére jellemző mutató szám, ami kezdetben egy nagyon alacsony frekvenciájú hullám volt. Az akkor mért 7.83 Hz-es frekvenciát a Föld szívdobbanásának nevezték. Azóta ez a szám folyamatosan emelkedik: 2000-ben 9.3 Hz, majd 2012-ben 11.1 Hz, ma már 27.4 Hz.
1992-ben Bruce Taino, a Taino Technology munkatársa, a washingtoni Chenyben található Eastern State University független részlege megépítette a világ első frekvenciamonitorát. A mért mutatók szerint az egészséges emberi test nappali frekvenciája 62-68 Hz. Ha a frekvencia csökken, az immunrendszer károsodik. Pl. ha 58 Hz-re csökken, megfázás és influenza tünetek jelentkeznek; 55 Hz-en pedig olyan betegségek ragadnak meg, mint a Candida; 42 Hz-en a tumor.
A kanadai Laurentian Egyetem Viselkedési Idegtudományi Laboratóriuma 2016-ban közölt egy tanulmányt, melyben az emberi agy és bolygónk elektromágneses mezőinek spektrális mintázatának és erősségének pontos hasonlóságára hívták fel a figyelmet. Nem lehet elmenni amellett, hogy a Schumann féle rezonancia tartomány és az agy 6-50 Hz közötti változásai fedik egymást. Ha azt vesszük figyelembe, hogy a 7.8 Hz alfaállapot, a 14-20 Hz alacsony béta, a 20-26 Hz közepes béta, 26-39 Hz magas béta, 39- 45 Hz gamma tartomány. Jelenleg tehát már a magas béta aktivitás küszöbértékét is átléptük. A figyelemhiányosság, a dekoncentráltságot a mindennapjaink részévé vált. Részben ezzel is magyarázható a 2010-es évek után születettekre oly jellemző inaktivitás, céltalanság, szétszórtság.
Sajnos sok ember alacsonyabb érzelmi, hangulati szinten éli életét, ami meghatározza az általános rezgését. Ennek több oka is lehet: testi vagy lelki fáradtság, fásultság, krónikus betegségek, félelmek, harag, elfojtott érzelmek, idegi feszültség, stb. Pedig (az egészségünk érdekében) folyamatosan érdemes dolgozni önmagunkon, és fölöttébb ajánlatos a pozitív belső, lelki munka. Kutatások bizonyítják, hogy a negatív gondolatok 3 másodperc alatt 12 Hz-cel csökkentik a rezgésszintünket, míg a pozitívak 10 Hz-cel növelik; és hogy bizonyos frekvenciák megakadályozzák, sőt megszüntetik a betegségeket. Mint fentebb írtam, egészséges szervezet rezgésszintje általában 62 és 78 MHz között mozog, a betegség pedig 58 MHz alatt következik be. Ezért jó tudni, hogy az illóolajok frekvenciája 52 Hz-től kezdődik, és eléri a 320 Hz-et, ami a rózsaolaj frekvenciája. Migrén akkor kínoz minket, amkor a két agyfélteke között 10 Hz eltérés áll be: olasz szalmagyopárból, kamillából és levendulából álló illókeverék egyszerű belégzésével a differencia kiegyensúlyozható, és néhány másodpercen belül visszatérhet a normál értékre. Nem mehetek el szó nélkül a következő adatok mellett sem: a friss élelmiszerek rezgése 15 Hz körül mérhető; a száraz gyógynövények 12-22 Hz; és friss fűszernövények 20 és 27 Hz között rezegnek. A feldolgozott, konzerv élelmiszereknek nincs mérhető adata.
A félelem hangulatában a rezgés 0,2-től 2,2 Hz, az aggodalom 0,6-3,3 Hz között tart, amíg pl. a nagylelkűség 95 Hz-en, a hála 140 Hz-en rezeg. A feltétel nélküli egyetemes szeretet 205 Hz.
Tevékenységeink között is akad jónéhány, mely képes magasabb rezgést előidézni:
- tényleges gondolkodás 150 Hz
- együttérzés min. 150 Hz
- pártatlanság 250 Hz
- elfogadás 350 Hz
- ima 120 és 350 Hz között
- a szeretet létállapota 500 Hz
A szeretetnek nagyon magas a rezgési frekvenciája, míg a félelemé nagyon alacsony. Ha a tudat nem fejlődik, az életet félelem és fájdalom uralja.
Vagyis… imádkozni, énekelni, nevetni, szeretni, summa summarum: élni kell.
Gyógyító frekvenciák - avagy a zengőtálak titka
,,Minden energia, mindössze ennyit kell tudnod. Hangolódj rá annak a Valóságnak a frekvenciájára, amelyet meg akarsz élni és megkapod. Nem is lehet másképp. Ez nem filozófia. Ez fizika." (Albert Einstein)
A tibeti hangtálak egyfajta álló harangként segítik a meditációt és a gyógyulást. A hangtál a perem rezgésével generál hangot egy alapvető frekvencián, amihez általában két felhang társul – ezek együttesen egy figyelemre méltó, egyedi, erőteljes, hosszú ideig tartó harmonikus dallammá állnak össze.
Ezt a rezonanciát használom a test és a lélek egyensúlyának helyreállítására, az alábbi zenei rendszer szerint:
- 174 Hz - AUM - a fájdalom enyhítésére
A Solfeggio frekvenciák közül ez a legalacsonyabb. Az ősi szent teremtőszó, az AUM hangja. Maga az Abszolút: az örökkévalóság, a tiszta tudás és a teljes boldogság egysége. Költői megfogalmazásban a jelentése: "Igen, amit keresel, az létezik!". Ez a frekvencia rendkívül jótékony és hatékony a fájdalomcsillapításban. Természetes érzéstelenítőként működik. A test számára a biztonság érzését adja, ezzel a szervezet számára hatékonyabb regenerálódást, fájdalmak csökkentését segíti elő.
- 285 Hz - Földcsillag - a test megfiatalításáért, gyógyításáért
Ez a frekvencia elsősorban a sebgyógyulás, a sejt-, szövet- és szervregenerálódás, ill. az immunrendszer erősítésében fejti ki jótékony hatását. A tapasztalatok alapján elősegíti az ellazulást, és hatására sokan érzékelnek jóleső bizsergést a testükben.
- 369 Hz - Gyökércsakra - DÓ - a bűntudat és a félelem oldására
Az elengedés frekvenciája, mely az idegességet, a szorongást kellemes, jóleső érzéssé alakítja. Mindemellett képes a rejtett, gúzsba kötő érzelmeket előhívni, ami alapvető feltétele annak, hogy fel tudjuk őket oldani. A stressz leépítésének következtében belső erőre, stabilitásra tehetünk szert. A gyökércsakrához kapcsolódik.
- 417 Hz – Szakrális csakra – RÉ – hogy új lendületet vegyen az életünk
Ezzel a frekvenciával aktiválható az elveszettnek hitt életöröm, teremtőerő. Tágítja a tudatot, elősegíti a változást, és mintegy kisöpri a bennünk, körülöttünk jelen lévő negatív energiát. Váratlan helyzetek kezelése, változások elősegítése, ‘beragadt’ élethelyzetek elmozdítása szolgál. Hatására könnyebben tudjuk elengedni a múltat, hogy előre tudjunk lépni és előmozdíthassuk a változásokat. Váratlan élethelyzetek kezelése, és stagnáló folyamatok beindítására, változások elősegítése egyaránt alkalmas. A szakrális csakrához kapcsolódik.
- 528 Hz – Napfonat – MI – a DNS korrekció és a sejtregenerálódás frekvenciája
A tudósok által leginkább vizsgált frekvencia, amely javítja a megrongálódott DNS-t. Bár tudományos eszközökkel mérhető eredmények ez idáig még nem láttak napvilágot, mégis ez az a frekvencia, amit a kutatók a megroncsolódott DNS fonál helyreállításra használnak. A frekvencia használói gyakran számolnak be a hála, és megkönnyebbülés érzéséről. A napfonathoz kapcsolódik.
- 639 Hz – Szívcsakra – FÁ – a harmonikus kapcsolatokért, és a szeretetért
Ez az a frekvencia, ami az embert érzelmi síkon szólítja meg. Támogatja a szociális képességünket. Hozzájárul a kiegyensúlyozott hangulathoz és a harmonikus kapcsolatokhoz. Az összekapcsolódás frekvenciája, párkapcsolat rendezésére, a belső női és férfi pólus kiegyensúlyozására és a két agyfélteke összehangolására egyaránt alkalmas. Továbbá segíti a tanulást. A szívcsakrához kapcsolódik.
- 741 Hz – Torokcsakra – SZÓ – a kiváló intuícióért és a megoldásokért
Segítségével felébreszthető az intuíció, ami kiváló eszköz arra, hogy megoldást találjunk a mindennapok kihívásaira. A tapasztalatok alapján a 741 Hz-es frekvencia még egy nagyon fontos hatással bír: képes méregteleníteni mind a tudatot, mind pedig a test sejtjeit. A torokcsakrához kapcsolódik.
- 852 Hz – Harmadik szem – LÁ – a spirituális fejlődésért
Ez az a frekvencia, ami elvezethet a transzcendenshez, azaz átléphetjük a tudat határait. A harmadik szem csakrára van stimuláló hatással. Spirituális eredetünk, rendeltetésünk, a feltétel nélküli szeretet hangja. A lélek ébredésében segít. Szó szerint lélektuning.
- 963 Hz – Koronacsakra – TI – az isteni harmóniáért
Ezzel a frekvenciával már egészen ezoterikus területekre lépünk. Általa kapcsolódhatunk az isteni harmóniához. Összeköttetés az ember és az univerzum között. Finom és megfoghatatlan kollektív teljesség érzetét adja. Stresszoldásra, sejtmegújÍtásra is szolgál. A koronacsakrához kapcsolódik.
***
- 1074 Hz – Lélekcsillag - a lélek székhelye - karmatisztítás
A lélekcsillag csakra a koronacsakrával egy vonalban helyezkedik el, de fölötte lebeg. Ez a frekvencia életcélunk, életfeladatunk, valamint egy nagyobb spirituális és egyetemes tudathoz való kapcsolódásunk központi eleme: az univerzum felsőbb energiáival és a lélekkel köti össze az embert.
Bozsó Erika
Az egészség az új nyugdíj
A címben szereplő kifejezést ma olvastam: a neten… Jó sokáig morfondíroztam rajta (és még most is kóstolgatom).
Azt hiszem, abszolút találó. És azt hiszem, tök mindegy, hogy mi az indíték, kezdjünk el mozogni! (Félreértések elkerülése végett: a fűkasza nem korrekciós eszköz, a téglapakolás nem aszimmetrikus terhelés, a porszívózás nem magas intenzitású intervallum edzés, a bevásárló szatyor cipelése nem erőfejlesztés.)
Ha jó sokáig szeretnénk a korunkhoz képest lehető legoptimálisabb egészségi szintet fenntartani, nincs más dolgunk, mint mozogni. Az öregedési folyamatokat lassító irisin hormon előállítására szolgáló alacsony intenzitású aerob mozgással, pl. lassú biciklizéssel, kocogással vagy úszással a szervezetünk az energiát a zsírsejtek elégetéséből nyeri, nem pedig az izmok glikogénjéből; tehát kis megterheléssel jár – ez a legnagyobb előnye ennek a mozgásformának. Hátránya viszont, hogy időigényes: min. 45 perc a javasolt időtartam. A heti mozgásprogramot érdemes kombinálni súlyzós gyakorlatokkal, valamint egészséges, jól kialakított étrenddel.
Fittségünk, egészségünk megőrzése érdekében mindenképp javasolt masszőrhöz is járni! A rendszeresen végzett masszázs eredményeként többféle fiziológiai adaptáció megy végbe a szervezetben. Például (a teljesség igénye és a fontossági sorrend betartása nélkül):
- Növekszik a szív verőtérfogata --> javul a szívműködés hatékonysága.
- Idővel csökken a nyugalmi pulzusszám --> stresszoldás.
- Növekszik a kapillárisok sűrűsége --> csökken a magasvérnyomás lehetősége.
- Növekszik a mitokondriumok sűrűsége --> csökken az Alzheimer-kór és a Parkinson-kór lehetősége.
- Megnő a szervezet kapacitása a zsír üzemanyagként való felhasználására; ezzel egyidőben csökken az igény a vércukor üzemanyagként való felhasználására --> optimális testtömeg.
Bozsó Erika
Galbanum - óegyiptomi impresszió
Bozsó Erika
Miért mozogjunk rendszeresen – életkortól függetlenül?
Az irisin fő funkciója, hogy az energiaraktárnak tekinthető fehér zsírszövetet hőtermelő barna zsírszövetté alakítja ---> segít az optimális testsúly elérésében.
Az irisin felszabadulása védi az agyat a degenerációtól, valamint javítja az agyi képességeket és a kognitív funkciókat is. Jelenlétében hatékonyabban működnek a tanulási folyamatok és a memória is. Mindezek mellett képes neurogenezist létrehozni, azaz hatására új idegsejtek jelennek meg.
A hormon az öregedés folyamatát is képes lassítani a telomerek hosszának növelésével. A telomereket egyfajta védősapkaként képzelhetjük el, amelyek a kromoszómák végén helyezkednek el, és befolyásolják, hogy a sejtek milyen gyorsasággal öregednek. Ahogy a telomerek rövidülni kezdenek, úgy a szerkezeti integritásuk gyengül, mely a sejtek öregedését és korai elpusztulását eredményezi.
Az utóbbi években a rövidebb telomereket összefüggésbe hozták különböző korhoz kötött betegségekkel is. A rák számos fajtájával, a stroke-kal, a szív- és érrendszeri megbetegedésekkel, az elhízással, a csontrikulással és a cukorbetegséggel is.
Bizonyított, hogy akik szervezetében nagyobb mennyiségű irisin hormon található, hosszabb telomerekkel rendelkeznek, így biológiailag fiatalabbnak tekinthetők.
Egészségünk, fiatalosságunk megőrzése érdekében nincs más dolgunk, mint rendszeresen sétálni, hiszen ez az egyik legolcsóbb, mindenki számára elérhető és rendkívül hatékony mozgásforma.
Bozsó Erika