A magzat már az anyaméhben érzékel:
- Hallja a külvilág hangjait, az élesebb zajoktól megijed, összerezzen.
- Hallja édesanyja szívverését (stresszes helyzetben a gyorsabb szívverést, így akaratlanul is tanúja lesz, ha a mamája ideges lesz valami miatt).
- Érzékeli a hormonális változásokat, sőt a hormonokból kap is valamennyit.
- A hatodik hónaptól érzi a fájdalmat.
- Ekkortól lát is (fényeket, foltokat).
- A bőrérzékelés kezdettől fogva működik - ez a legjelentősebb.
A csecsemőjüket ösztönösen gondozó, ápoló anyák érzik, tudják, hogy a gyakori ölelgetés, simogatás a baba testi-lelki fejlődését szolgálja. Az szeretetteljes indiai Shantala masszázs csodálatos kapocs, aktív együttlét a szülő és gyermeke között.
A gyermek érzelmi fejlődését pozitívan befolyásolja, ha rendszeres fizikai kontaktusba kerül szüleivel, ezáltal is érezheti, hogy szeretik, óvják őt.
A csecsemők masszírozásának jótékony hatásait szinte vég nélkül lehetne sorolni: erősíti a szülő-gyermek kötődést, az immunrendszer működését, serkenti a vérkeringést, csökkenti a stresszhormonok felszabadulását. Segíti a testkép kialakulását, saját testrészeinek megismerését, az idegrendszer érését, az érzékszervek fejlődését.
A rendszeresen masszírozott apróságok éjjelenként jobban, mélyebben alszanak, súlygyarapodásuk egyenletesebb, gyorsabb ütemben fejlődnek, és kiegyensúlyozottabbak, mint a velük egykorúak többsége. Az is megfigyelhető, hogy a környezetükből folyamatosan feléjük áramló rengeteg ingert könnyebben feldolgozzák, valamint kevésbé hajlamosak az agresszióra és a depresszióra. Fájdalomcsillapító hatással is rendelkezik, javítja továbbá az emésztést, hiszen elősegíti a szelek távozását. És végül, de nem utolsósorban felfrissíti vagy megnyugtatja a csecsemőt.